Menu
> Ako vybrať spací vak

Ako vybrať spací vak

 

Na trhu dnes nájdete stovky modelov spacích vakov, ktoré možno rozdeliť podľa typu náplne, tvaru a špecifických vlastností. Vybrať si ten správny teda nemusí byť jednoduchá úloha. Preto sme pripravili tento článok, v ktorom vám vysvetlíme, na čo sa pri výbere zamerať a aké sú kľúčové vlastnosti spacích vakov. Keď budete mať jasno, skúste si pozrieť aj našu ponuku spacích vakov ACRA a nájdite si ten svoj ideálny.

V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že pri kúpe spacieho vaku jednoducho nemôžete robiť kompromisy. Neexistuje žiadny univerzálny, nepriepustný a nepremokavý spací vak vhodný na leto aj na zimu. Preto si pred kúpou spacáku musíte ujasniť, kde ho hľadáte a do akých podmienok. Podľa toho sa potom môžete zamerať na výber konkrétneho modelu. Pokiaľ nekempujete v kempe alebo v naozaj dobrých podmienkach, namiesto trojsezónneho spacieho vaku (vhodného na jar, leto, jeseň) si vyberte spací vak presne pre podmienky/terén, v ktorých sa chystáte stanovať.

Takto si môžete vybrať napríklad na základe teplotných tried. Ak chcete niečo skutočne univerzálne, môžete sa poobzerať po vyššie uvedených trojsezónnych spacích vakoch. Nezabudnite však, že vám nikdy neposkytnú taký komfort a vlastnosti ako konkrétne sezónne modely.

Komfortné teploty - údaj, ktorý udáva, pre aké teploty je spací vak vhodný, aby poskytol pohodlné prenocovanie v prírode.
Limitné teploty - označuje hranice (informácia o teplote), pri ktorých sú izolačné vlastnosti spacieho vaku ovplyvnené do takej miery, že môže dôjsť k strate tepelnej rovnováhy tela. To znamená, že telo sa môže ochladiť alebo prehriať.
Extrémne teploty - teplotná hranica, pri ktorej už spací vak nie je vhodný a môže dôjsť k silnému podchladeniu.



 
Výplň - perie vs. syntetika
To, aké dobré sú izolačné vlastnosti spacieho vaku, závisí najmä od materiálu a schopností náplne. Výhodou páperia je, že má lepšie izolačné vlastnosti ako syntetické materiály. Husacie páperie je jedným z najkvalitnejších páperí vôbec. Na druhej strane pomerne veľkou nevýhodou je ich náchylnosť na navlhnutie, ktorá je v porovnaní so syntetickými materiálmi oveľa vyššia.

V syntetických modeloch sa najčastejšie stretávame s dutými vláknami, ktoré majú dlhú životnosť. Mikrovlákna sú vďaka svojim výborným izolačným vlastnostiam vhodné do extrémnych mrazov. Najmodernejšie kúsky už využívajú kombináciu oboch spomínaných viečok, aby sa dosiahol čo najlepší pomer životnosti a izolácie.

 

Veľkosť, tvar a hmotnosť
Veľkosť spacieho vaku by mala prirodzene zodpovedať proporciám používateľa. V ideálnom prípade by ste sa v spacom vaku nemali cítiť príliš stiesnene, ale zároveň by spací vak nemal byť príliš veľký, aby nedochádzalo k úniku tepla.

Dekové spacie vaky sú vhodnejšie do interiéru, pretože neposkytujú také izolačné vlastnosti ako mumiové modely, ktoré sú lepšie prispôsobené veľkosti a tvaru tela. Mumiové stany sú preto ideálne aj do exteriéru a chladnejších oblastí.

 

                 


Čo sa týka hmotnosti spacieho vaku, tá vždy závisí od viacerých faktorov. Prvým je, ako budete spací vak na miesto dopravovať - budete ho voziť autom, niesť v ruke alebo ho ponesiete v batohu na chrbte? Ak sa chystáte na cyklistický výlet, potom oceníte stany s čo najnižšou hmotnosťou a malým objemom.

Údržba
Pranie spacieho vaku znižuje jeho izolačné vlastnosti, preto sa pranie páperových spacích vakov neodporúča. Na druhej strane syntetické spacie vaky znesú občasné šetrné pranie. Na údržbu spacieho vaku nepoužívajte chemické čistenie ani iné chemikálie, pretože to môže zničiť alebo narušiť vlákna. Najlepší spôsob čistenia spacieho vaku zvyčajne nájdete ako súčasť pokynov výrobcu.  


Už viete, ako si vybrať správny spací vak, teraz sa môžete konečne pustiť do jeho čistenia. Tak sa do toho pustite!


 

Výber spacieho vaku